Bizden Haberler

Geri Git

Eski İzmir Konakları

SANCAR MARUFLUNUN Milliyet Pazar ekinde kurumumuz ile ilgili kaleme aldığı yazı:

ESKİ İZMİR KONAKLARI’NA ve İZMİR EVLERİNE SAHİP ÇIKALIM… Hafta içinde çok onare olduğum; “Eski İzmir Konakları” etkinliğinin kahramanları arasında yer almanın mutluluğunu yaşadım. 27 yıldan beri Meral Kantarcıoğlu Hanımefendi’nin öncülüğünde ve kuruculuğunda çok önemli eğitim hizmetleri gerçekleştiren, “IQ Plus Eğitim Merkezi”nin gerçek otantik bir “İzmir Evi” olan ve doğa cennetini andıran yemyeşil bahçesinde yüzlerce İzmir Sevdalısı ile bir araya geldim. Başkan Meral Kantarcıoğlu’nun ve Eğitim Merkezinin Yöneticilerinden ve Ailenin Gelin Kızları Av. Neslihan Arul Aksoy’un İzmir Sevgisi ile dop dolu olan mükemmel nostaljik konuşmalarının ardından Ben de söz aldım. “Dünden Bugüne Güzelyalı’yı ve otantik değerli İzmir Evlerini” anlattım. Atatürk’ün Karantina, Küçükyalı ve Güzelyalı Sevgisini örnekler vererek anlattım. Karşımda Beni anlayan ve Beni can kulağıyla dinleyen bir kitleyi görmenin ve bulmanın keyfini yaşadım. Anneannem ile Annem İzmir’in işgal günlerini Güzelyalı Cami Sokağında ki sonradan yanan evlerinde yaşamışlar. Annem, leyli öğrenci olarak İzmir Kız Muallim Mektebi’nde okumuş. Yani her hafta sonlarında Karşıyaka’da ki Kız Muallim Mektebi’ne 8 yıl Güzelyalı’dan gidip gelmiş. Annem Neriman Öğretmen, Güzelyalı Camii Sokağı’nda ki “Müdafai Hukuk Mektebi”nde ilköğrenimini tamamlamış. Kantarcıoğlu’lar ve Aksoy’lar; İzmir’in en köklü aileleri olan; Katipzadeler’den, Kapanizadeler’den, Osmanzadeler’den geliyorlar. Hocazade Ahmet Ragıp Üzümcü, Ailenin Enişte Beyi oluyor. Pek çok Devlet ve Hizmet Adamı ile Akraba oluyorlar. Av. Neslihan Arul Aksoy’un eşi Nihat Aksoy’un çocukluk yıllarını bilirim. Av. Nihat, Av. Rüştü ve Av. Semal Aksoy kardeşler efsane Spor Adamı ve Şampiyon Milli Atletimiz Osman Seha Aksoy’un çocuklarıdır. Bildiklerimi daha yazacak olsam sayfalara sığdıramam. “Eski İzmir Konakları” projesini çok iyi hazırlamışlar. İzmir genelini dünden bugünlere anlatan çok da güzel bir İzmir Film’i hazırlamışlar. İzmir’in Bu köklü Ailesinin İzmir için gerçekleştirdiği bu gönüllük esaslı “Eski İzmir Konakları Projesi”, Bence herkese örnek olmalıdır. Meral Kantarcıoğlu Hanımefendinin şahsında herkesi, tüm emeği geçenleri kutluyorum. Teşekkürler ediyorum.

IQ PLUS BUTİK EĞİTİM MERKEZİ´NDE ESKİ İZMİR EVLERİ ÇALIŞMASI SAYIN SANCAR 
MARUFLU´NUN SUNUMU İLE İZMİR´İN KÖKLÜ GEÇMİŞİNİ OLUŞTURAN KAPANİZADE-OSMANZADE AİLELERİNİN İZMİR´E KAZANDIRDIĞI BİNALARIN HİKAYELERİ ANLATILDI. İZMİR ŞARKILARI EŞLİĞİNDE GÖRKEMLİ AÇILIŞ KOKTEYLİNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN IQ PLUS BUTİK EĞİTİM MERKEZİ KURUCUSU VE İZİKAD YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ SN. MERAL KANTARCIOĞLU´NA , SN. NESLİHAN AKSOY´A VE BU GÜZEL ETKİNLİKTE EMEĞİ GEÇEN HERKESİ TEBRİK EDİYOR , BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUZ.

EVLER, YAŞAMLAR VE BİR İZMİR MASALI....
Evler… İçlerinde yaşayanların varlığı ile şenlenen evler… Evler, gönül bağı kurduğunuz, değerini gün batınca daha içten anladığınız evler….
Evler….Kaderlerini tahmin edemezsiniz…Süsler, döşer, imkan olan tüm güzellikleri kullanırsınız…Ama kaderlerini yapamazsınız…Bazı evler vardır, hüzünleri ağır basar, yaşanmışlıkları ağırdır. Bazı evler vardır, neşeli hikayeleri, unutulmayan ev sahipleri ile anılırlar, Evler, nesilden nesile geçer, yaşamın gereği tüm olaylara ortak olurlar sizinle.Doğumlar, ölümler, evlilikler, ayrılıklar, başarıların sevinçleri, kimi zaman başarısızlık gözyaşları…
Evler kapalı kutudur. Aslında hiçbir zaman gerçek anlamda sizin olmazlar. Siz sadece emaneti korur ve gözetirsiniz. 
İzmir topraklarımız, çok görkemli evlere ev sahipliği yapmış fakat ne yazık ki az bir kısmını günümüze taşıyabilmiştir. Kimi ayakta zor durmasına rağmen, yine de hikayeleri konuşulacak kadar renkli olan evler...Evlerin içinde bir zamanlar sesleri yankılanmış olan herkesi sevgi ile analım.